Kiedy pierwsze zmarszczki, co robić?

Nie istnieje ściśle określony wiek, w którym powstają zmarszczki. Nasze ciała starzeją się w różnym tempie, które zależy od wielu czynników: uwarunkowań genetycznych, trybu życia, nałogów, a także od tego, jak pielęgnujemy cerę. Odpowiednie kroki najlepiej podjąć jak najszybciej – nawet zanim pojawią się linie mimiczne. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.

Nie istnieje jedna przyczyna powstawania zmarszczek. Na ten mechanizm wpływ ma kilka czynników. Zmarszczki pojawiają się na skórze, która ulega rozciąganiu. Już około 20. roku życia zaczynają zanikać włókna kolagenowe, a skóra powoli staje się coraz mniej elastyczna. Wiotczenie sprawia, że coraz groźniejsze dla jej struktur jest ciągłe  rozciąganie oraz ciągła praca skóry podczas robienia min. Kiedy się uśmiechamy, czy też złościmy, zaciskamy poszczególne mięśnie, a odpowiadające im partie skóry zaczynają się marszczyć, powstają linie, które znikają, gdy rozluźnimy twarz. Jednak na wiotkiej skórze, ciągłe marszczenie skóry zostaje z czasem coraz bardziej utrwalone. Pierwsze, nawet około 25. roku życia, widoczne stają się zmarszczki okolic oczu. To dlatego że skóra w tym obszarze jest cienka, a ponadto nie znajduje się pod nią warstwa lipidowa, która mogłaby nieco wypełnić zmarszczki. Nieco później pojawiają się zmarszczki czoła – zmarszczki pionowe, poziome oraz lwie zmarszczki. Zazwyczaj najpóźniej widoczne są zmarszczki palacza – linie wokół ust. Jednakże w przyrodzie nie ma z góry określonych zasad i nie da się stworzyć cenzusu wiekowego.

Dobrym przykładem są zmarszczki palacza. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że właśnie u osób uzależnionych od nikotyny pojawiają się najszybciej. Zmarszczki wokół ust nie uwidaczniają się u osób niepalących przed 40. rokiem życia, ale u osób palących nałogowo, mogą być widoczne nawet przed 30. Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze skóra zostaje znacznie nadwyrężona przez ruch ust wykonywany podczas palenia. To właśnie ta powtarzalna czynność ma bezpośredni wpływ na kształt linii. Nie należy jednak zapominać o tym, jak ogromny wpływ ma dym papierosowy na stan cery. To prawdziwa bomba toksyn dla całego organizmu. Dym papierosowy powoduje powolne podtruwanie komórek. Niszczeją kolagen i elastyna, mnożą się za to wolne rodniki. Skóra staje się wiotka i pozbawiona elastyczności. Zahamowane zostają procesy regeneracyjne. Cera w takim stanie nie jest w stanie bronić się przed ciągłym rozciąganiem. Palenie nieodwracalnie wpływa na naszą skórę, a efekty stają się widoczne niezwykle szybko. Warto stosować domowe sposoby, aby odpowiednio nawilżać skórę – znajdziecie je tutaj.

Zauważyłaś pierwsze zmarszczki i nie wiesz, co robić?

Po pierwsze nie musisz biec w panice do gabinetu medycyny estetycznej! Jeżeli chcemy skutecznie walczyć ze zmarszczkami należy zacząć od zdrowych nawyków. Niezwykle istotne jest unikanie nałogów, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. Nie zadbawszy o cerę od środka, nie osiągniemy dobrych rezultatów, nawet przy pomocy najlepszych zabiegów. Niezwykle ważna jest również codzienna, sumienna i odpowiednio dobrana pielęgnacja. Jeżeli zmarszczki nie są głębokie i utrwalone, sięgnij po kosmetyki bogate w składniki głęboko nawilżające i odżywcze (np. krem nawilżający Richevon). Warto nie zapominać szczególnie o nawilżeniu. Na przesuszonej skórze błyskawicznie pojawią się linie. Gdy jest to stan przejściowy, to po przywróceniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, skóra znów staje się gładka. U osób z pierwszymi oznakami starzenia podstawę pielęgnacji stanowią kremy na dzień i na noc oraz krem pod oczy. Uzupełnieniem może być maseczka lub serum. W składzie szukaj witamin A, C i E, naturalnych olejków, kolagenu, kwasu hialuronowego… Te substancje pomogą pobudzić procesy regeneracyjne, przyśpieszą syntezę kolagenu, głęboko odżywią i nawilżą skórę. Pomogą pozbyć się niewielkich uszkodzeń, zmarszczek oraz skutecznie zapobiegną powstawaniu nowych linii.

Pojawienie się pierwszych zmarszczek może przysporzyć wielu zmartwień. Niepotrzebnie! Jeżeli są to świeże, płytkie, nieutrwalone linie, wystarczy zdrowy tryb życia oraz odpowiednio dobrane kosmetyki, aby pozbyć się problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *